Edukacinės erdvės

Pajevonio pagrindinio ugdymo skyriaus aplinka kuriama edukaciniais tikslais. Bet svarbūs ir estetiškumo, harmoningumo su kraštovaizdžiu kriterijai. Aplinka savo turiniu ir mažosios architektūros elementais gali būti įdomi ir išaugusiems iš mokyklinio amžiaus. Kad taip ir yra, patvirtina aplankančių mokyklos erdves asmenų skaičius ir jų atsiliepimai. Džiaugiamės, kad mokyklos bendruomenės idėjos ir darbai susilaukia dėmesio, yra palankiai vertinami ir tapo ne tik mokinių, bet ir suaugusiųjų švietimo priemone.

Kuo mūsų mokyklos erdvės unikalios?

Atkurtos Lietuvos šimtmečiui įrengtas Lietuvos istorijos svarbiausius faktus žymintis akmens ir metalo edukacinis elementas su Lietuvos žemėlapiu, etnografinių regionų teritorijomis ir jų sostinėmis. Datos ir faktai prisimiršta, o „žmonės, nežinantys savo istorijos, visada lieka vaikais“ (Ciceronas). Kad taip neatsitiktų, šis edukacinis elementas ir suteikia galimybę prisiminti 41 Lietuvos istorijos faktą, matyti etnografinių regionų ribas ir jų sostines. Istorinius faktus prisiminti galima individualiai arba žaidžiant viktoriną: sustojus bent porai asmenų priešingose edukacinio elemento pusėse ir judant ratu, klausti kito asmens, ką žymi horizontalioje dalyje surašytos datos. Atsakymai – vertikalioje dalyje.

„Pajevonys – žemės vidurys“ – rimuoja pajevoniečiai. Pajevonio – „žemės vidurio“ – idėja įgyvendinta kitame edukaciniame elemente. Pajevonį simbolizuoja jo herbas, įkomponuotas pasaulio krypčių (rytai, pietūs, vakarai, šiaurė) rodyklių centre. Nuo Pajevonio, „žemės vidurio“, skaičiuojami ir atstumai iki kai kurių pasaulio šalių sostinių, nurodoma jų kryptis nuo Pajevonio. Šis edukacinis elementas skirtas ne tik Pajevonio, „žemės vidurio“, idėjai realizuoti, bet ir geografijai mokytis. Panašiai kaip ir istoriją, taip ir geografiją – valstybes ir jų sostines – galima mokytis individualiai arba žaidžiant viktoriną einant ratu ir klausiant, kokios valstybės sostinė yra vienas ar kitas miestas.

Jeigu Lietuvos ir pasaulis nedomina, galima „paskraidyti“ Saulės planetų modelio erdvėje ir plika akimi pamatyti santykinius planetų ir Saulės dydžius, atstumus tarp jų, būdingas planetoms formas, jų spalvas, pakrypimo į saulę kampus. 

Vaikams nuo ikimokyklinio iki pradinio amžiaus turėtų būti įdomu rasti kelią labirinte arba basomis pavaikščioti sveikatingumo takeliu.

Kadangi Pajevonys – akmeninga vietovė, lauko riedulių gausu ir mokyklos teritorijoje. Vietos ūkininkų dovanoti ir jų technika suvežti rieduliai naudojami puošti aplinką, šlaitui sutvirtinti, grindiniams grįsti ir kaip mokomoji medžiaga pamokose.

Kam patinka aktyvus poilsis, galima žaisti krepšinį, badmintoną, iš bėdos – ir lauko tenisą sintetine danga dengtoje aikštelėje, futbolą stadione, šaškėmis ant akmeninės lentos.

Jei nieko nesinori veikti – galima pasėdėti ant pasirinkto suoliuko ir pasigrožėti gamta: pamaloninti akis horizontu nuo kalnelio, teritorijoje augančiais želdiniais, jei pasiseks – ir čia apsilankančiais gyvūnais: čia kankorėžių ir gilių ieško voverės, lenktynių eina kiškiai, prabėga miškelyje gyvenanti lapė, ore trasuoja pilkieji garniai. Pavasarį ir vasaros pradžioje dėl jų skleidžiamų garsų panašumo į filmo „Jūros periodo parkas“ garso takelį galima pagalvoti, kad pušyne apsigyveno dinozaurai. Bet ten jų nėra, todėl relaksacijai nesutrukdys.
Kalva, miškas, laukiniai gyvūnai, unikalūs edukaciniai elementai Lietuvai, pasauliui ir Visatai pažinti – tai yra šios mokyklos erdvės išskirtinumas.

EDUKACINĖS APLINKOS PANAUDOJIMO UGDYMUI PAVYZDŽIAI

Lietuvos istorijos edukacinė erdvė

Pasaulio geografijos edukacinė erdvė

Planetų edukacinė erdvė

Kitos erdvės